مقررات مضحک

کشور ما به داشتن مقررات و قوانین بسیار، در بین کشورهای جهان معروفه و برای هر چیز کوچک و بی ارزشی ده ها نر و ماده و تبصره نوشته شده و منع و مجازات قرار دادن. برای بعضی ثبت نامها مدارکی میخوان که آدم نمیدونه باید از کجا تهیه کنه. جایی هم نیست که بشه اعلام کنیم و بگیم که این مقررات به این دلیل و اون دلیل درست نیست. بعضیاشون اینقدر مسخره هستن که کارکنان همون سازمان هم اذعان دارن و به یک سند فورمالیته رضایت میدن. باید کل ملت به این مقررات بخندن و همه بگن تا یکی پیدا بشه و یه چیزی از تو یه قانون برداره. برای نمونه چند مثال میزنم:

اگه شما چکی داشته باشید که به نام شخص دیگری نوشته شده باشه و این چک را به بانک ببرید، متصدی باجه پس از بررسی مدارک شما، میگه : چک به نام شما نیست و نمیشه پرداخت کنم. راه حل را ازش میپرسید، میگه که طرف باید دوتا امضاء پشت چک کنه تا مشکل شما حل بشه. این قانونشه. اگه آدم ناشی و تازه کاری باشید میرید دنبال نخود سیاه و اون طرف را پیدا میکنید و ازش میخواهید دوتا امضای ناقابل بزنه پشت چک. در حالی که راه حل بسیار ساده ای داره و اصلاً امضای طرف که به بانک معرفی نشده و بانک اصلاً نمیشناسدش. 😀 خودتون دوتا امضای الکی پشت چک بزنید و دوباره به کارمند بانک تحویلش بدید. به همین سادگی این قانون مهم اجرا شد. 😀  خودم یه بار این اتفاق برام افتاد و حتی جلوی کارمند امضا کردم و به شوخی گفتم بفرمایید، طرف امضاء کرد. اون هم با لبخند، دوباره چک را گرفت و نقدش کرد.

چند وقت پیش برای ارسال یک بسته پستی به دفتر خدمات ارتباطی مراجعه کردم، آدرس فرستنده و گیرنده را به طور کامل نوشتم. پس از بررسی توسط متصدی، کد پستی ازم خواستن، کد پستی محل سکونتمون را ندارم و نمیدونم باید از کجا تهیه کنم. تو شهر قم که بودیم درب منزلمون کد پستی را زده بودن اما مثل اینکه تو اهواز خبری از این چیزا نیست، چون درب هیچ منزلی کد پستی ندیدم که زده باشن. طرف گیر سه پیچ داد و میگفت بخشنامه جدید هست و بدون کد پستی نمیشه کاری بکنیم. من که میدونستم این بخشنامه هم اگه باشه از اون بخشنامه هاست. کد پستی پشت کارت ملی را که نمیدونم مربوط به قم هست یا مربوط به آدرس دیگری است براشون نوشتم. 😀 این یکی حل شد و مونده بود اصل کاری که کد پستی گیرنده است. گیرنده یه شرکت معروفی در تهران هست که اگه فقط اسم شرکت را روی پاکت بنویسم، پست چی چشم بسته میره و بسته را تحویل میده. اما خوب دیگه قانون، قانونه و باید اجرا بشه و کد پستی نوشته بشه. 😀 دست به دامن متصدی شدم و ازش خواستم تو اینترنت، آدرس شرکت را ببینه. اون هم زحمت کشید ولی کد پستی تو آدرسشون نزده بودن. گفتم که راه حل چیه؟ گفت الان که شب هست و تعطیلن اما فردا صبح باهاشون تماس بگیرید و کد پستی را ازشون بپرسید. من که بعد از کلی پس و پیش کردن کارها یه وقت ده دقیقه ای پیدا کرده بودم، نمیتونستم که فردا را هم معطل بشم. پاکت را گرفتم و یه شماره ده رقمی اختراع کردم و نوشتم، گفتم بفرمایید کد پستی به مغزم الهام شد. 😀 طرف هم خندید و گفت ببخشید به ما گفتن که اینطور عمل کنید. مسئولیت عدم ارسال باشماست. گفتم تمام مسئولیت را میپذیرم. ارسال شد و به دست اون شرکت هم رسید. 😀

حدود ۸ روز قبل برای اینترنت مخابرات ثبت نام کردم، انصافاً خیلی زود اتصال رانژه انجام شد و فرداش چراغ مربوطه در مودم روشن شد. ثبت نام آنلاین بود و ارسال مدارک و پرداخت پول را هم آنلاین انجام دادم. مدارک خواسته شده، تصویر کارت ملی، تصویر شناسنامه و تصویر قبض تلفنی که سرویس روش قراره نصب بشه. شناسنامه و کارت ملی را ارسال کردم. موند قبض تلفن. از سال قبل مخابرات استان خوزستان تو تبلیغات گسترده ای اعلام کرد که زمان را به نفع مردم به جلو برده و دیگه قبض کاغذی صادر نمیکنه. اما تصویر قبض تلفنی که اصلاً صادر نمیشه جزء مدارک ثبت نام اینترنت هست. 😀 چون عجله داشتم برای نصب اینترنت منتظر نموندم و از اونجایی که خودم همه جوره واردم، حضوری رفتم و یوزر و پسورد را مطالبه کردم، بنده خدا، جوان خوش برخوردی بود و گفت حاج آقا مدارک ندارید. گفتم ای بابا من که از سایت فرستادم. گفت نه فایده نداره و الان باید مدارک بدید. من هم کارت ملی را دادم، ایشان هم زحمت کشیدن و ازش کپی گرفتنن . قبض تلفن را خواست، گفتم مخابرات مگه قبض میفرسته که کپی اون را میخواهید. خودش هم معترف بود که قبض دیگه صادر نمیشه. (یه جریان جالبی هنگام نوشتن این پست برام پیش اومد. چند دقیقه پیش موبایلم زنگ زد و یه نفر فامیلم را پرسید و گفت که از طرف مخابرات هستش و اگه منزل هستید بیام برای نصب اینترنت پر سرعت. 😀 اینترنتی که حدود یک هفته داریم ازش استفاده میکنیم.)

یکی از دوستان مدتیه نمایندگی سامانه ارسال اس ام اس گرفته. همینی که تبلیغش را گذاشتم. امکانات و سرعت سایتش و از همه مهمتر قیمتش خیلی خوبه. اما یه سری گیرهایی توش هست و یه شرایط دست و پا گیری داره که بنده خدا دست خودش نیست و از شرکت نمایندگی دهنده، اعمال میشن. مثلاً دادن مدارک کامل شناسایی به همراه قبض تلفن ثابت یا همراه. 😀 همه چیز جوره الا قبض. در تیکتهای متعددی که رد و بدل شد، اعلام گردید که خوزستان قبض تلفن ثابت نداره و کسی که موبایلش اعتباریه هم قبض نمیتونه داشته باشه. تازه اگه برای خطوط دائمی ارسال بشه. گفتن که قبضی با همون فامیل از برادر و خواهر و عمو و پدر و …. مورد قبول هست. اون هم از سایت همراه اول باشه و لازم نیست تصویر قبض کاغذی ارسال بشه. خوب بنده هم تا جایی که راه داره دوست ندارم کاری خلاف همین مقررات خنده دار و دست و پاگیر انجام بدم، برای همین یه قبض از تلفن همراه دائمی که مونده سر دستم و ازش استفاده نمیکنم، گرفتم و براشون ارسال کردم. اونها گفته بودن که اگه به همون فامیل باشه قبوله، قبضی فرستادم که هم اسم و هم فامیلش تطبیق میکرد، فقط شماره تطبیق نمیکرد. به علت عدم تطبیق مدرک بسیار مهم 😀 رد شد. اینجا بود که همان قبض را ویرایش داده و برای موبایل اعتباریم صادر نموده و برای اونها ارسال کردم. 😀 بحمد الله مورد قبول واقع شد و پنل بنده به طور کامل فعال گردید.

۳ دیدگاه ها

  1. یا ابا، با این همه تخلفات چطور جرئت میکنی از خونه بیای بیرون؟؟ نیروی انتظامی میخواد ترورت کنه 😀

    • اتفاقاً امشب با رئیس پاسگاه محل نشستی داشتم. وقتی بهم زنگ زدن و رفتم ازم پرسیدی کجا میری. 😀
      تو پست نگفته بودم مورد قبض موبایل اعتباری درست کردن کار کی بود. الان میگم. مثل اینکه خودت ویرایشش کردی 😀

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *