سخنی با طلاب عزیز

وبلاگ بنده همانطور که همه عزیزان میدونن، بیشتر شبیه دفترچه یادداشت هست و بالخصوص از مسائل سیاسی و جنجالی اجتناب میکم و مطلبی نمینویسم اما در ایام انتخابات، همیشه، جو سیاسی بر بسیاری از مراکز حاکم میشود، این جو، در حوزه ها و دانشگاه ها بیشتر محسوس هست. دانشگاه را ارتباطی ندارم لکن تو حوزه، طلاب معزز مرتب سولاتی میپرسند، کلاسهای درس به حاشیه میرود و مباحثی مطرح میشود، هر قدر هم اجتناب بشود باز هم لابلای صحبتها، تعریضی به انتخابات میشود.
دیشب، یکی از اساتید بزرگوار، برای نماز تشریف اورده بود مسجد، پس از اتمام نماز دقایقی خدمت ایشان بودم و در مسجد نشستم، نکته ای را میخواست تذکر دهد، فرمود که شخصی از فلان جا با من تماس گرفت و خواست به شما تذکر دهم نسبت به مواضع سیاسی که اتخاذ کردید، بعد کلامی نقل کرد که برداشت ناقص و غلط تماس گیرنده بوده از صحبتهایی که نمیدانم به چه صورت به ایشان رسیده بود. گفتم که بنده را همه میشناسند، انقلابی و معتقد به نظام جمهوری اسلامی هستم و قطعا موضعی خلاف نظام نداشته و ندارم، شما که نمیخواهید همه مثل شما فکر کنند؟ شورای نگهبان این افراد را تایید کرده و همه صالح هستند، اصلح از نظر بنده فلانی و از نظر شما بهمانی است، این چه مشکلی میتواند داشته باشد که این بزرگوار احساس تکلیف کرده و به جای عمل شایسته تذکر به خودم، به شما گفته؟!!
تازه بنده اصلا نظر شخصیم را صریح نگفتم، فقط در مقام بیان نظر سنجیها، گفتم فلانی شانس زیادی ندارد و اگر اصولگرایان به اتحاد نرسند ممکن است قضیه سال ۱۳۹۲ تکرار شود. این مطلب به کجای جریان اصولگرایی لطمه میزند؟؟!!!
در سال ۱۳۹۲ هم، دو هفته قبل از انتخابات در جلسه ای که با بعضی از طلاب داشتم، در حالی که تمام نظر سنجیهای محدود و درون جناحی پیروزی آقای جلیلی را نشان میداد، بر خلاف همه، نتیجه را پیش بینی کردم و همان هم شد. این پیش بینیها و اظهار نظرها به گوشه قبای چه کسی برمیخورد؟؟؟!!!
همه یادشان هست که همین افراد، چه خرجهایی از اعتقادات و امام زمان برای رئیس دولت نهم و دهم نکردند، همفکرانشان فیلم درست کردند و شعیب بن صالحش کردند و … همان موقع هم بنده به عنوان طلبه ناچیزی در مقابل این انحرافات و بازی با مقدسات به وسع و اندازه خودم مقابله کردم، اون موقع هم اگر کسی حتی نظرش این بود که ممکن است این در نیاد و اون یکی پیروز بشه، چه بسا متهم میشد به مخالفت با امام زمان و رهبری و …
برادر عزیز، من یک روحانیم و سعیم بر تحکیم اعتقادات مردم هست نه اینکه به نفع فلان جناح و فلان شخص مقدسات را خرج کنم و تضعیف عقیده مردم و بی اعتباری حرفهایمان در دوره های بعدی را سبب شوم.
در کل، این اختلاف سلیقه ها متاسفانه در شهرمون حتی ممکنه منجر به فاجعه بشه و به تفسیق و تکفیر برسه، این جریان خطر دارد برای تربیت طلاب، همه ما برادر و مسلمان و پیرو اهل بیت و حتی در یک جناح هستیم، حالا من نه اینکه مثلا نظرم اصلح نبودن گزینه شما باشد، بلکه نظرم عدم اقبال عمومی بوده، همین، الان هم با کنار گیری یکی از کاندیداها، تازه قضیه پنجاه پنجاه میشود و پیروزی حتمی نیست.
امروز در کلاس، از خجالت این طرز فکر افراطی در اومدم و به طلاب توصیه کردم که مواظب افراط گری باشند و قدرت تحمل نظر مخالف را داشته باشند نه اینکه تو جناح خودشون هم نتونن کسی را تحمل کنن.

یک دیدگاه

  1. سلام
    درود بر شما که اعتقادات خود را خرج بازی های سیاسی نکرده و جهت خوشامد گویی کسی کج را راست و سیاه را سفید نگفتید .
    لِیَجْزِیَ اللَّهُ الصَّادِقِینَ بِصِدْقِهِمْ وَیُعَذِّبَ الْمُنَافِقِینَ.

    (تا خداوند صادقان را به خاطر صدقشان پاداش دهد و منافقان را عذاب کند.
    سوره مبارکه احزاب در آیه ۲۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *